Formularz kontaktowy

Mężczyzna Kobieta
Lorem ipsum...
  • Polski
  • Deutsch
  • English

Niemcy to od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej, główny cel emigracji zarobkowej naszych rodaków. Wielu Polaków pracuję tam na budowach, rolnictwie, gastronomii czy jako opiekunki dla starszych osób. Bardzo opłacalnym zajęciem jest też praca jako mechanik samochodowy w Niemczech.

Praca mechanika samochodowego w Niemczech jest zajęciem dość intratnym pod względem zarobków. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Federalny Instytut Kształcenia Zawodowego BIBB, zarobki są jednak zróżnicowane w zależności od tego, w której części Niemiec się zatrudnimy. O ile bowiem na zachodzie jako praktykant możecie liczyć na pensje w wysokości od sześciuset osiemdziesięciu do siedmiuset dziewięćdziesięciu euro miesięcznie, to na wschodzie pensja nie przekracza sześciuset euro. Oczywiście dużo więcej zarobimy, jeśli ukończyliśmy naukę w tym zawodzie. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Federalny Urząd Pracy, średnie wynagrodzenia dla mechaników i mechatroników w Niemczech to dwa tysiące osiemset euro na miesiąc. Także w tym przypadku zarobki wyższe osiągniemy w zachodnich landach, a na wschodzie musimy się liczyć z lekką obniżką naszych poborów.

Sam zarobek miesięczny jest też uzależniony od wieku pracownika. Mechanicy, którzy nie skończyli jeszcze dwudziestego piątego roku życia, zarobią o jeden tysiąc euro mniej niż ich starsi i bardziej doświadczeni koledzy. Ci mogą bowiem liczyć nawet na ponad trzy tysiące euro pensji miesięcznie. Przy zatrudnieniu warto też dowiedzieć się, do jakiej firmy aplikujemy o prace. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Fundację im. Hansa Böcklera, w przedsiębiorstwach zatrudniających maksymalnie dwudziestu pracowników, średni zarobek oscyluje wokół dwóch tysięcy trzystu euro. Jeśli jednak liczba zatrudnionych przekracza pięćset osób, miesięczna pensja to średnio prawie trzy tysiące euro. Warto też zorientować się, czy zakład w którym będziemy pracowali, związany jest układem zbiorowym pracy. Jeśli tak, to nasza pensja będzie stosunkowo wyższa.

Legalne zatrudnienie jako mechanik samochodowy w Niemczech wiążę się też z nabyciem prawo do wszystkich świadczeń, które przysługują pracownikowi z tytułu zatrudnienia na terenie Niemiec. Chodzi tu oczywiście między innymi o opłacanie składek na ubezpieczenie oraz tych emerytalnych. Często pracodawcy, zwłaszcza na wschodzie Niemiec oferują bezpłatne zakwaterowanie oraz płatny urlop. Wiążę się to z poważnymi brakami na rynku pracy we wschodnich landach. Zanim jednak podejmiemy prace jako mechanik, musimy spełnić pewne wymagania. Mile widziane jest wykształcenie techniczne, kierunkowe jako mechanik samochodowy, elektromechanik lub pokrewne. Dobra znajomość mechaniki samochodowej oraz wiedza z zakresu elektromechaniki. Niekiedy wymagane jest udokumentowane doświadczenie na podobnym stanowisku oraz dobra komunikatywna znajomość języka niemieckiego. Te ostatni punkt nie jest jednak żelazny. Niektóre przedsiębiorstwa zgadzają się na czasowe zatrudnienie pracowników bez znajomości języka. Warto ten jednak poznać, bo oznacza to wyższe szanse na zatrudnienie i lepszą pensję.

Partnerzy biznesowi: