Formularz kontaktowy

Mężczyzna Kobieta
Lorem ipsum...
  • Polski
  • Deutsch
  • English

Wiele osób uważa, że rynek pracy w Austrii jest bardzo podobny do tego w Niemczech. Istnieją jednak pewne różnicę w podejściu do zagranicznych pracowników, a oferty pracy z Austrii, skupiają się na innego typu branżach, doświadczeniach i umiejętnościach.

Specjaliści mile widziani

Praca w Austrii w większym stopniu niż w Niemczech definiuje się na pracownikach o konkretnej specjalizacji. Szczególnie poszukiwane są osoby w zawodzie ślusarza, elektryka, spawacza, montera, operatora czy stolarza. Od tych osób wymaga się nie tylko potwierdzenia umiejętności, stosownym dyplomem, ale też odpowiednio długiego doświadczenia, a także znajomości języka niemieckiego lub przynajmniej angielskiego. Osoby chcące podjąć pracę w Austrii muszą umieć pracować w zespole, a mile widziane jest posiadanie prawa jazdy i własnego samochodu. Wymagania te mogą wydawać się wyśrubowane, ale w kontekście zarobków i premii, wydają się usprawiedliwione. Pracownik z Polski może liczyć nie tylko na godne zarobki, ale też umowę o pracę, a nawet zakwaterowanie i celowe dodatki.

Warunki pobytu i pracy

Polacy jako obywatele państwa zrzeszonego w Unii Europejskiej mogą przebywać na terenie Austrii bez żadnych specjalnych zezwoleń. Oznacza to pełną swobodę zamieszkania i podejmowania pracy. Warunkiem jest zameldowanie się w urzędzie gminy w ciągu trzech dni od przyjazdu. Należy też posiadać dokument tożsamości. Może być to paszport, ale wystarczy też dowód osobisty. W przypadku kiedy przebywamy w Austrii dłużej niż trzy miesiące, musimy zdobyć zaświadczenie meldunkowe, które wydawane jest przez urząd magistracki.

Inaczej niż w większości państw Unii Europejskiej w Austrii nie obowiązuje płaca minimalna. Jednak Polacy szukający zatrudnienia mogą liczyć na zarobki rzędu ośmiu, a nawet dwunastu euro na godzinę. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę dotyczy nas także płatny urlop oraz specjalne dodatki do pensji. To wynagrodzenie z okazji świąt bożego narodzenia oraz tak zwana dopłata urlopowa. Takie zarobki pozwalają na skromne życie i wynajęcie mieszkania, którego koszt waha się od trzystu do czterystu euro za miesiąc.

Partnerzy biznesowi: